اتصالات

انواع گوناگون اتصالات لوله کشی صنعتی


اتصالات لوله به اجزایی گفته می‌شود که جهت اتصال قسمت‌های مختلف لوله به یکدیگر یا به سایر متعلقات کاربرد دارند؛ برای نمونه وقتی نیاز به اتصال چندین ورودی و خروجی، خطوط داخلی یا سوار کردن قطعات مختلف لوله باشد. عمدتا این لوله‌ها جهت انتقال نوعی مایعات در هر دو سیستم‌های هیدرولیک یا پنوماتیکی استفاده می‌شوند. در صنعت به‌راحتی می‌توان انواع مختلفی از لوله‌ها را یافت که براساس نوع اتصالات و کاربردشان طبقه‌بندی می‌شوند.

انواع اتصالات لوله‌ها برحسب نوع اتصال

متعلقات و اتصالات لوله‌ها را می‌توان به شیوه‌های مختلفی به لوله‌ها وصل کرد. هر یک از این اتصالات دارای مزایا و مزیت‌های مربوط به خود هستند. برخی رایج‌ترین انواع اتصالات عبارتند از:

  • اتصالات تیوب: نوعی اتصالات فشرده و مجهز به یک حلقه یا بست فلزی تیز هستند و با فشار دادن آن محکم به لوله متصل می‌شوند. در این وضعیت هیچ گونه درزی بین لوله و اتصالات دیده نمی‌شود. این نوع اتصالات به هیچگونه ابزار کمکی دیگر جهت سوار کردن قطعات نیاز ندارند؛ و قادرند اتصالی قدرتمند و پرفشار را فراهم سازند.
  • اتصالات ماسوره‌ای: این اتصالات از یک بدنه اصلی و ساختاری ماسوره‌ای یا مخروطی تشکیل شده‌اند. در واقع از ابزارهای مخصوصی جهت اتصال لوله در انتهای ماسوره‌ای شکل لوله استفاده می‌شود. این کار به درزبندی بخش انتهایی لوله کمک می‌کند. اتصالات ماسوره‌ای در برابر فشار زیاد مقاومت خوبی دارند و در مقایسه با سایر گزینه‌های اتصالات فشرده می‌توانند انواع گوناگون تقاضاهای عملیات را برآورده سازند.
  • اتصالات فلنج: این اتصالات شامل پوشش، حلقه، دندانه، و نبشی‌ها می‌شوند و دارای سطوح مسطحی هستند که به صورت عمودی به لوله متصل می‌شوند. در واقع این سطوح صاف بوسیله پیچ، لحیم کاری، جوشکاری، حدیده کاری یا بست فلزی درزبندی شده‌اند.

اتصالات لوله برحسب کاربردهای مختلف

اتصالاتی که در سیستم لوله کشی نصب می‌شوند به انجام وظایف مختلفی کمک می‌کنند و بر همین اساس هم طبقه بندی می‌شوند. برخی از متداول‌ترین کاربردهای اتصالات عبارتند از:

  • غلاف: برقراری اتصال نیازمند دو لوله است و با استفاده از بست‌های مکانیکی به یکدیگر وصل می‌شوند. اگر این نوع اتصال را با اتصال کوپلینگ لحیم کاری یا جوشی مقایسه کنیم، متوجه سادگی و سریعتر انجام شدن آن خواهیم شد.
  • درپوش: از این نوع اتصالات جهت بستن انتهای لوله استفاده می‌شوند. این نوع اتصالات به روش جوشکاری، حدیده کاری یا حل کردن به قسمت مادگی لوله وصل می‌شوند.
  • سه راهی: از این قطعه جهت اتصال قسمت‌های مختلف لوله به شکل Y یا T استفاده می‌شود. این نوع اتصالات جهت تقسیم یا ترکیب جریان مایعات کاربرد دارند، اما مقاومت آنها در برابر فشار نسبت به بقیه اتصالات کمتر است.
  • کاهنده ها: این اتصالات شامل تمامی اتصالاتی می‌شوند که وظیفه وصل کردن چندین لوله با سایز و ابعاد مختلف را بر عهده دارند.
  • فلکه: این نوع اتصالات هم جهت وصل کردن لوله‌ها استفاده می‌شوند و مجهز به یک شیر و فلکه جهت کنترل جریان آب هستند.